Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλως ηρθατε στην κοινοτητα μας,για οποιαδηποτε απορια στειλετε e-mail στο info@batteryworld.gr

5 απαντήσεις

    Αναπτυξιακά κιτ.

    Hary Dee
    Hary Dee


    Αριθμός μηνυμάτων : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Αναπτυξιακά κιτ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Αναπτυξιακά κιτ.

    Δημοσίευση  Hary Dee Σαβ Φεβ 12, 2011 6:32 pm

    Γιώργο σου θυμίζω την παρουσίαση του STK500 όταν ευκαιρήσεις. Με ενδιαφέρει να ακούσω για αυτό από κάποιον που το έχει δουλέψει.
    flokos
    flokos


    Αριθμός μηνυμάτων : 44
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

    Αναπτυξιακά κιτ. - Σελίδα 2 Empty ....

    Δημοσίευση  flokos Δευ Φεβ 14, 2011 8:10 pm

    Εγω παλι ξεκινησα με το αrduino duemilanove και μου φενεται μια χαρα, και το γεγονος οτι εχει μια τεραστια κοινοτητα να το στηριζει ειναι ενα πλεονεκτημα...
    Hary Dee
    Hary Dee


    Αριθμός μηνυμάτων : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Αναπτυξιακά κιτ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Αναπτυξιακά κιτ.

    Δημοσίευση  Hary Dee Δευ Φεβ 14, 2011 10:04 pm

    flokos έγραψε:Εγω παλι ξεκινησα με το αrduino duemilanove και μου φενεται μια χαρα, και το γεγονος οτι εχει μια τεραστια κοινοτητα να το στηριζει ειναι ενα πλεονεκτημα...
    Έχω την εντύπωση ότι το arduino δεν έχει να κάνει με κάποιον που θέλει "απλά" να δουλέψει με AVR. Μιλάμε δηλαδή για άλλο θέμα. Κάνω λάθος;
    flokos
    flokos


    Αριθμός μηνυμάτων : 44
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

    Αναπτυξιακά κιτ. - Σελίδα 2 Empty ...

    Δημοσίευση  flokos Τρι Φεβ 15, 2011 4:59 pm

    Η μονη διαφορα ειναι η γλωσσα προγραμματισμου , και οι επιλογες που εχεις στους μικροελεγκτες ,
    μπορεις να χρησιμοπειησεις συγκεκριμενες εκδοσεις των avr μονο , δεν πιστευω πως εχει αλλο κατα.
    Αλλα ναι το arduino ειναι και για ανθρωπους που δεν θελουν να ασχοληθουν αποκλειστικα με avr αλλα και με αλλα παρεμφερη,
    σκοπος του ειναι να σε εισαγαγει στο κοσμο των ηλεκτρονικων και του προγραμματισμου.
    Hary Dee
    Hary Dee


    Αριθμός μηνυμάτων : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Αναπτυξιακά κιτ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Αναπτυξιακά κιτ.

    Δημοσίευση  Hary Dee Τρι Φεβ 15, 2011 5:12 pm

    flokos έγραψε:Η μονη διαφορα ειναι η γλωσσα προγραμματισμου , και οι επιλογες που εχεις στους μικροελεγκτες ,
    μπορεις να χρησιμοπειησεις συγκεκριμενες εκδοσεις των avr μονο , δεν πιστευω πως εχει αλλο κατα.
    Αλλα ναι το arduino ειναι και για ανθρωπους που δεν θελουν να ασχοληθουν αποκλειστικα με avr αλλα και με αλλα παρεμφερη,
    σκοπος του ειναι να σε εισαγαγει στο κοσμο των ηλεκτρονικων και του προγραμματισμου.
    Ε, ναι... δεν είναι και λίγο η διαφορετική γλώσσα και το ότι δεν υποστηρίζει τον κάθε ένα avr. Αλλά εγώ εστιάζω κυρίως στο ότι αν φτιάξεις μια κατασκευή με arduino, θα πρέπει να αγοράσεις καινούργιο arduino αν φυσικά δεν θέλεις να χαλάσεις αυτό που έφτιαξες. Το έχω καταλάβει σωστά ή τα έχω μπλέξει;
    flokos
    flokos


    Αριθμός μηνυμάτων : 44
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

    Αναπτυξιακά κιτ. - Σελίδα 2 Empty ..........

    Δημοσίευση  flokos Τρι Φεβ 15, 2011 5:36 pm

    Αν ενοεις το προγραμμα που τρεχει ,οχι απλα αν δεν θες να χαλασεις τον κωδικα του απλα παρε ενα καινουριο τσιπακι που εχει 5 δολαρια σχεδον,αν ενοεις την ιδια την πλακετα και παλι υπαρχει λυση αφου πετυχεις καποιο αποτελεσμα με το arduino απλα βγαζεις το τσιπακι απο το arduino και σχεδειαζεις την αναλογη πλακετα που θα σου χρησιμευσει , στην ουσια οπως το λεει και η λεξη (αναπτυξιακο)το arduino δεν ειναι για κατι μονιμο αλλα πιο πολυ για δοκιμες ,τωρα παλι αν δεν θες να μπλεξεις με σχεδιασμο πλακετας και τα λοιπα ναι τοτε πρεπει να παρεις ενα νεο arduino (το ardewwny θα βολευε καλυτερα μιας και ειναι και πιο φθηνο ).

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 1:41 pm