Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλως ηρθατε στην κοινοτητα μας,για οποιαδηποτε απορια στειλετε e-mail στο info@batteryworld.gr

+4
matrix
dimbot
d4n1s
morfeas
8 απαντήσεις

    Groboduino

    thanos
    thanos


    Αριθμός μηνυμάτων : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2010

    Groboduino - Σελίδα 2 Empty Απ: Groboduino

    Δημοσίευση  thanos Τρι Μάης 18, 2010 10:00 pm

    Και να προσθεσω οτι ζητησα μια αναλυση του κοστους γιατι αφηνω και μια πισινη μηπως πια πεφτω τοσο πολυ εξω στην εκτιμηση μου για την τιμη...
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    Groboduino - Σελίδα 2 Empty Απ: Groboduino

    Δημοσίευση  dimbot Τρι Μάης 18, 2010 10:07 pm

    morfeas έγραψε:
    dimbot έγραψε:Θα συμφωνήσω απόλυτα και με το Θάνο και με εσένα Γαβριήλ. Πρέπει να στηρίζουμε πάντα μια ελληνική προσπάθεια στο χόμπι μας αλλά δυστυχώς τα πρώτα δείγματα του Groboduino είναι απογοητευτικά. Επίσης θα συμφωνήσω ότι πρέπει και ο Morfeas να μας γράψει την άποψή του πάνω στο θέμα για να έχουν όλοι την εικόνα και των δύο απόψεων και ανάλογα να αποφασίσουν. Το μόνο που θα παρακαλέσω (επειδή τέτοια θέματα πάντα μυρίζουν μπαρούτι) είναι η συζήτηση να κρατηθεί σε κόσμια επίπεδα για να μην βρεθούμε στη δυσάρεστη θέση να μοιράζουμε ban. Είμαι βέβαιος ότι μπορεί να γίνει ένας εποικοδομητικός διάλογος χωρίς χαρακτηρισμούς και έντονες λογομαχίες. Αναμένουμε λοιπόν τη θέση του Morfeas.

    Απουσίασα αρκετές μέρες εκτός Αθηνών για εργασία και δεν παρακολούθησα την συζήτηση" σας.

    Το μοναδικό σχόλια στα παραπάνω είναι το εξής : Η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας μπορεί να αγοράσει από όπου θέλει, όπως θέλει και σε ότι τιμή θέλει. Δεν βρίσκω τον λόγο να αναλύσω σε κανέναν θέματα κόστους, αξίας, κτλ κτλ. Όποιου του είναι ακριβό δεν το αγοράζει, εκτός και εάν κάποιος από τους προλαλήσαντες πιέστηκε για κάτι τέτοιο και δεν το κατάλαβα.

    Καλή συνέχεια σε όλους και καλές κατασκευές. Very Happy
    Morfeas ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σωστά είναι όλα αυτά που λες, δεν έχω αντίθετη άποψη, απλώς πιστεύω και εγώ ότι θα βοηθούσε μια ανάλυση του κόστους για να αμβλυνθούν οι κακές εντυπώσεις που έχουν δημιουργηθεί απ'ότι βλέπω μέχρι στιγμής.

    Ευχαριστούμε και καλή συνέχεια και σε εσένα!! Very Happy
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    Groboduino - Σελίδα 2 Empty Απ: Groboduino

    Δημοσίευση  dimbot Τρι Μάης 18, 2010 10:09 pm

    thanos έγραψε:Καλησπερα σε ολους απο εμενα.

    Φιλε Morfeas, κατ'αρχην ευχαριστω για τις μεχρι στιγμης απαντησεις. Θα συμφωνησω απολυτα με τα λεγομενα σου περι επιλογης, αλλωστε πραγματι δεν υπαρχουν περιορισμοι για τους καταναλωτες σχετικα με στις αγορες που θελουν να κανουν.

    Ομως το Groboduino δεν ειναι ενα τυχαιο προϊον, ειναι ενα ελληνικης κατασκευης προϊον στη ρομποτικη και για εμενα προσωπικα το μοναδικο που εχω δει να υπαρχει στη χωρα μας. Γι'αυτο και κανω τις παρατηρησεις και τα σχολια μου, δεν εχω καποιο προβλημα με κανεναν και με κανενα προϊον.

    Επισης δεν θεωρω σωστο αυτη η μοναδικοτητα να γινεται μεσον για αισχροκερδια. Και δεν βλαπτει ουτε εμενα μονο ουτε τον matrix ουτε τον dimbot ουτε μονο τους καταναλωτες. Πανω απο ολα βλαπτει το ιδιο το προϊον η αφυσικη τιμη. Βεβαια εγω δεν ειμαι αρμοδιος να "διαταξω" σε τι τιμη πρεπει να μπει κλπ, ο καθενας κανει κουμαντο στο πεδιο δρασης και ενασχολησης του. Εγω απλα κρινω και σχολιαζω αντικειμενικα ως καταναλωτης ενα προϊον, το οποιο -για τους ρομαντικους- εχει και συναισθηματικη αξια αφου ειναι ελληνικο.

    Για παραδειγμα οταν ειδα την διαφημιση στην αρχη χωρις να ξερω την τιμη αμεσως θελησα να αγορασω το συγκεκριμενω προϊον και ξεροντας πανω κατω -τους λιγους μηνες που ασχολουμαι με το χομπι- τις τιμες των προϊοντων ρομποτικης, υπολογισα οτι η τιμη του θα ηταν το πολυ 40-45 ευρω μαζι με το ΦΠΑ. Οταν ομως ειδα τιμη 100 ευρω απογοητευτηκα και για να πω την αληθεια εκνευριστηκα κιολας. Μα ειναι δυνατον ρε παιδια? Απο που βγαινουν? 60 ευρω στην τσεπη του εμπορου δηλαδη??? Δεν ειναι κοροϊδια αυτο??? Αυτο σκεφτηκα και αποθαρρυνθηκα απο το να το αγορασω και πιστευω οτι το ιδιο θα συμβει και με τους υπολοιπους ενδιαφερομενους οταν δουν την τιμη, με τις πωλησεις τελικα να αγγιζουν το 0. Μακαρι να διαψευστω και να ειμαι ο μονος που θεωρω εκτος πραγματικοτητας και λογικης την τιμη.

    Αυτα απο εμενα, παντα σε φιλικα πλαισια και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης.
    +1
    Πολύ ωραίο, ενδιαφέρον και αναλυτικό το κείμενό σου Θάνο. Θέτει αρκετούς σημαντικούς προβληματισμούς προς συζήτηση.
    matrix
    matrix
    robot


    Αριθμός μηνυμάτων : 222
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2010
    Ηλικία : 50
    Τόπος : θεσσαλονικη

    Groboduino - Σελίδα 2 Empty Απ: Groboduino

    Δημοσίευση  matrix Τρι Μάης 18, 2010 10:33 pm

    Kαλησπερα και απο εμενα,παιδια να αναλυσω λιγο τον προβληματισμο μου με την αδεια φυσικα και του φιλου morfea και χωρις να θελω να παιξω τον συνηγορο του διαβολου να πω το εξης δεν ξερω πρωσοπικα την σχεση του Morfea με το καταστημα η site που πουλαει το συγκεκριμενο προιον,αλλα απο την αρχη που καταλαβα τι ακριβως γινεται χαιρετισα την παρουσια του morfea στο forum μας με σκοπο κατα την ταπεινη μου αποψη να μας ενημερωνει για νεα πραγματα στον χωρο,ετσι και εγινε και μας παρουσιασε ο ανθρωπος το νεο αυτο προιον,με την τιμη αυτην,βασικα λογω επαγγελματος (και χωρις να θελω να πω κατι για το ποσο που κοστιζει η κατασκευη αυτη) ξερω ολες τις τιμες υλικων,πλακετων,κατασκευης και εμποριας ηλεκτονικου υλικου στην Ελλαδα νομιζω οτι η μελετη και κατασκευη μιας τετοιας εφαρμογης στα πατρια εδαφη κοστιζει αρκετα μια και πρεπει να σχεδιαστει απο την αρχη,αλλα βασικα ολα αυτα τα λεω χαρην καθαρης συζητησης και χωρις να θελω να θιξω κανενα,free market εχουμε ο καθενας αγοραζει απο οπου θελει και τελειωσε!!

    με φιλικους χαιρετισμους σε ολους,matrix
    avatar
    ntheo


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2011

    Groboduino - Σελίδα 2 Empty Futurehouse.gr

    Δημοσίευση  ntheo Πεμ Δεκ 29, 2011 12:27 am

    Στο ηλεκτρονικό κατάστημα futurehouse.gr πωλείτε το GRoboduino σε καταπληκτική προσφορά 25€ για το ΚΙΤ και 30€ για το ολοκληρωμένο.

    Δείτε το στην σελίδα προσφορές.

    Θεοδωρόπουλος Νίκος
    Διαχειριστής Futurehouse.gr

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Απρ 29, 2024 3:34 am