Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλως ηρθατε στην κοινοτητα μας,για οποιαδηποτε απορια στειλετε e-mail στο info@batteryworld.gr

2 απαντήσεις

    LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα

    avatar
    aredhel_vlsi


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2011

    LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα Empty LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα

    Δημοσίευση  aredhel_vlsi Τρι Φεβ 22, 2011 4:35 pm

    Παιδια καλησπερα,

    ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ασχοληθω με lego mindstorms. Απ οσο εχω καταλαβει,ειναι ενα πακετο, κοντα στα 270 δολλαρια, και μ αυτο κανεις τα παντα. Τι παιζει, που μπορουμε να το βρουμε φτηνο απ το ιντερνετ, ξερετε προμηθευτες στην Αθηνα? Ασχολειται κοσμος εδω μεσα με τετοια αν κολλησουμε? Μαλλον θα το προγραμματισουμε σε C να κανει μια εφαρμογη αξιοποιωντας καποια απο τα σενσορακια του.

    Ειχε κανενας προβλημα με συμβατοτητα, σε ποια γλωσσα το προγραμματισατε?

    Απο την αλλη υπαρχει και η επιλογη με τους pic , αλλ δεν ξερω καθολου τι παιζει μ αυτους.

    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα Empty Απ: LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα

    Δημοσίευση  dimbot Τετ Φεβ 23, 2011 6:16 pm

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

    Τα Lego Mindstorms είναι για πολλούς ένα πολύ ενδιαφέρον αναπτυξιακό με πολλές εφαρμογές. Ο προγραμματισμός του γίνεται σε ένα ειδικό περιβάλλον, κατασκευασμένο από την Lego (στην συσκευασία περιλαμβάνεται και το λογισμικό).

    Προσωπικά έχω αγοράσει και τα δύο πακέτα του nxt. Έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, καθώς μπορείς να κάνεις πολλές εφαρμογές και να πειραματιστείς μαζί τους σε πολλά projects. Το μόνο αρνητικό είναι οι περιορισμοί που προκύπτουν από τη φύση των υλικών κατασκευής (τουβλάκια lego). Δηλαδή μηδενική δυνατότητα αυτοσχεδιασμού και ανάπτυξης hardware.

    Στην Ελλάδα μπορείς να το προμηθευτείς από το www.mindstormsnxt.gr ως εκπαιδευτικό κιτ.

    http://www.mindstormsnxt.gr/product/id/7 + http://www.mindstormsnxt.gr/product/id/3 φτάνει 430 ευρώ, τιμή κατά τη γνώμη μου εντελώς εκτός λογικής, αν και το έχουμε συζητήσει ξανά αυτό το θέμα παλιότερα και υπήρξαν κάποιες εξηγήσεις.

    Το πακέτο λιανικής μπορείς να το βρεις εδώ www.smarttoys.gr http://www.smarttoys.gr/product_info.php?cPath=367&products_id=4069.

    Για μεγαλύτερες δυνατότητες κατασκευών μπορείς να προμηθευτείς και το κιτ επιπλέον υλικών. http://www.mindstormsnxt.gr/product/id/17

    Γενικά μια αγορά ειδών ρομποτικής δεν συμφέρει από Ελλάδα χρηματικά, καθώς οι τιμές είναι σχεδόν διπλάσιες σε σχέση με τις αντίστοιχες του εξωτερικού. Πολύ καλές τιμές και μεγάλη ποικιλία nxt έχει το www.active-robots.com , το οποίο έχει έδρα στην Αγγλία και δεν θα υπάρχει πρόβλημα και με το τελωνείο σε παραγγελία οποιασδήποτε τιμής.

    Από εμάς στο φόρουμ εκτός από εσένα, έχουμε ασχοληθεί με Lego o Swantz και εγώ, οπότε μπορούμε να σε βοηθήσουμε στα πρώτα σου βήματα. Προβλήματα συμβατότητας δεν υπάρχουν καθώς λειτουργεί εξαιρετικά και σε windows και σε mac!!!
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα Empty Απ: LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα

    Δημοσίευση  dimbot Τετ Φεβ 23, 2011 6:18 pm

    Για τα pic μπορείς να βρεις άπειρα υλικά και πληροφορίες στο www.tech-supplies.co.uk, καθώς για κάθε υλικό έχει αναλυτικό οδηγό από 3 έως 150 σελίδες!!! Και οι τιμές είναι εξαιρετικά χαμηλές.
    avatar
    aredhel_vlsi


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2011

    LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα Empty Απ: LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα

    Δημοσίευση  aredhel_vlsi Πεμ Φεβ 24, 2011 9:51 pm

    Σ ευχαριστω πολυ dimbot ! πολυ κατατοπιστικος και φαν mindstorms , ετσι?

    Σορρυ που εκανα καινουριο τοπικ, αλλα ειχατε ποσταρει ενα λινκ στη γενικη περιγραφη του mindstorms που δε μου ανοιγε..
    Ναι, οντως το πακετο ειναι λιγο τσιμπημενο, βασικα ειμαστε τρια ατομα για μια εργασια και τα παιδια προτειναν στο μεταξυ να ασχοληθουμε και με κατι αλλο, ισως arduino πχ(αν δεν κανω λαθος εχω δει ποστς σου στο arduino)..Ο λογος : θα βγει πιο οικονομικο, και δε θα χρειαστει να παρουμε ενα πακετο με πραγματα που δεν χρειαζονται. Εχουμε βρει εναν προμηθευτη κοντα στη σταση μετρο "Κατεχακη" για παραγγελειες, αισθητηρες κτλ. Αν και εγω εχω ψηθει με τα midndstorms. Ξερεις τι φοβαμαι? Οτι τα mindstorms θα ειναι εγγυηση, ειναι lego, ενω τα αλλα, θα δουλευουν πχ 100% οι sensors?

    Χαιρομαι που υπαρχει κοσμος που ασχολειται , και ελπιζω αν κολλησουμε καπου να πεσει καμια προταση. Θα κοιταξω τα λινκ που εστειλες λιγο πιο προσεκτικα και θα επανελθω. Αληθεια, το εχετε προγραμματισει σε C ή java?

    Με pic δεν εχω ασχοληθει, μονο AVR 128 mega!
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα Empty Απ: LEGO MINDSTORMS κοστος - συμβατοτητα

    Δημοσίευση  dimbot Παρ Φεβ 25, 2011 9:35 pm

    Η προτίμηση δεν κρύβεται!!! Αν και εξίσου μου αρέσουν και ο picaxe και το arduino.

    Ναι και με το arduino ασχολούμαι πολύ, είναι ίσως το καλύτερο αναπτυξιακό στην αναλογία τιμής/δυνατοτήτων και ευκολίας/δυνατοτήτων. Προγραμματίζεται σε C και είναι open source. Και έχουμε και τον ειδικό του arduino Θοδωρή (flokos) που μέχρι στιγμής έχει ασχοληθεί σε βάθος με το αναπτυξιακό!!!

    Τώρα για το ρίσκο της αξιοπιστίας των αισθητήρων, λογικά αν οι αισθητήρες είναι μία δοκιμασμένη λύση δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν και έχω κάποιες αμφιβολίες σχετικά με το αν θα αποδίδουν πλήρως με το arduino. Είναι open source και ίσως ένας απαιτητικός (σχετικά με την πλήρη απόδοση των αισθητήρων) να μην αισθανθεί το ίδιο βολικά με το χειρισμό πχ ενός lego. Σίγουρα πάντως τα lego είναι εγγύηση αξιοπιστίας. Δεν χαλούν με τίποτα, σε όλους όσους το έχουν ξέρω ότι ακόμα και με καθημερινή χρήση δεν παρουσίασαν καμία δυσλειτουργία, και μιλάμε για σκληρή χρήση!!!

    Γενικά η γλώσσα που εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ συνέχεια είναι η C.

    Ο,τιδήποτε χρειαστείτε εδώ είμαστε!!! Καλή επιτυχία!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Απρ 27, 2024 5:21 am