Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλως ηρθατε στην κοινοτητα μας,για οποιαδηποτε απορια στειλετε e-mail στο info@batteryworld.gr

    κατασκευη ρομποτικου οχηματος μεσο arduino (αρχαριος)

    avatar
    odin25


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/08/2013

    κατασκευη ρομποτικου οχηματος μεσο  arduino (αρχαριος) Empty κατασκευη ρομποτικου οχηματος μεσο arduino (αρχαριος)

    Δημοσίευση  odin25 Πεμ Σεπ 08, 2016 8:21 pm

    Καλησπέρα … ασχολούμαι με την ρομποτική η μόλον προσπαθώ να βγάλω άκρη εδω και έναν χρόνο χωρίς επιτυχία. Από πάντα μου άρεσε η ρομποτική αλλά δεν είχα την ευκαιρία και τον χρόνο να ασχοληθώ. Πριν ένα χρόνο μου ζήτησε ο γιος μου να του αγοράσω ένα μικρό ρομπότ παιχνίδι. Εγώ σκέφτηκα πως θα ήταν πιο ωραίο να έβρισκα τρόπο να του το φτιάξω εγώ η και να το συναρμολογήσουμε μαζί… ξόδεψα πάρα πολλά λευτα αγοραζοντας τα εξαρτήματα που απαιτούνταν σε διάφορα project στο ιντερνέτ αλλά ότι και να έφτιαχνα δεν λειτουργούσε και το πρόγραμμα μου έβγαζε σφάλματα που δεν μπορούσα να λύσω… ψάχνω συνέχεια στο ιντερνέτ μήπως και καταφέρω να του φτιάξω τπτ αλλά τπτ δεν μου βγαίνει όπως το θέλω… τώρα είμαι στην φάση που η θα βγάλω άκρη η θα τα πουλήσω όλα…
    Έφτιαξα κατά καιρούς πιο άπλες κατασκευές ( πήρα κάποιο βιβλίο ρομποτικής και από εκεί χρησιμοποιώ έστω κάποια από τα εξαρτήματα που αγόρασα αλλά δεν έχω καταφέρει να φτιάξω αυτό που ήθελα).

    Τα εξαρτήματα που έχω είναι:
    Arduino uno
    Arduino 2560
    arduino pro micro 3.86
    Lipo battery voltage tester low voltage buzzer alarm
    100 LED
    Antistasis
    1/4w 1k
    1/4w 220ohm
    1/4w 4,7k
    kalodia apo arseniko se thiliko
    apo arsenika se arsenika
    διακοπτες, buzer
    shield adafruit servo shield
    adafruit v2.3
    RF-Radio-Wireless-Data-Transmitter-Receiver-433MHz
    arduino mikrofono
    esthitiras thermotitas
    4700uF 25V
    IR-Receiver-Infrared-Radiation-Module-38KHz
    rover 5 shield Dagu
    rover 5
    line follower/ analog line sensor
    adafruit battery charger 3.7 v/4.2 v plug into usb
    3 servo
    2 εσθητηρες αποστασης
    Pontesiometra
    1 οθονη 2χ16 γραμες
    1 rompotikos vraxionas

    μπορει καπιος να με βοηθησει με την συναρμολογιση και τον προγραμματισμο?

    προσπαθησα να κανω απο αυτην την κατασκευη αλλα δεν βγαζω ακρη μου μηναν μονο τα εξαρτηματα και μπολικη απογοητευση :p ....
    http://www.instructables.com/id/Dagu-rover-5-arduino-mega-2560-Xbee/
    http://forum.arduino.cc/index.php?topic=82618.0

    έριξα ένα σορό λευτα και στην ουσία δεν κατάφερα να του φτιάξω αυτό που του υποσχέθηκα... ήταν τελικά πιο δύσκολο από ότι φαινόταν...






      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 19, 2024 6:32 pm