Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλως ηρθατε στην κοινοτητα μας,για οποιαδηποτε απορια στειλετε e-mail στο info@batteryworld.gr

    Σερβοκινητήρας και και και...

    avatar
    xarilaos


    Αριθμός μηνυμάτων : 1
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2012
    Τόπος : Πατρα

    Σερβοκινητήρας και και και... Empty Σερβοκινητήρας και και και...

    Δημοσίευση  xarilaos Παρ Ιουλ 13, 2012 3:54 am

    Χαιρετω τα μελη και τους δημιουργους του Φορουμ.
    Παιρνω το βαπτισμα και μπαινω στο προλογο.

    Ειμαι Ηλ.Μηχ. Τ.Ε. και απο πιτσιρικας παντα τα ενδιαφεροντα μου γυρναγαν γυρο απο οτιδηποτε εχει σχεση με το ρευμα.
    Επαγγελματικα κινουμαι σε εργοστασιακους χωρους τα τελευταια 7 χρονια. Τα τελευταια 3 "κραταω" ενα εργοστασιο παραγωγης μοκετοειδων, που χρησιμοποιει συστηματα απο το 1960, μεχρι τεχνολογιες CNC, PLC, μεχρι και συστηματα σερβοκινητηρων ισχυος ( Servodrive, κλειστου βρογχου κτλ )

    Το θεμα. Προεκυψε προβλημα στην γραμμη παραγωγης οταν το drive ενος εκ των δυο σερβοκινητηρων παρεδωσε πνευμα εν μεσω καπνων και μικρων εκκρηξεων. Επειτα απο ανευρεση του συγκεκριμενου drive ( της γερμανικης LENZE ) που φοραει η μηχανη (της αυστριακης ZIMMER) και μετα απο οδυσσεια διαδρομη ( που δεν εχει τελειωσει ακομα, ακομα ρυθμιζουμε παραμετρους, καπου στις 1300, με 20 υποπαραμετρους η καθε μια ) εχω φτασει στο σημειο να θελω να ελεγξω τα σημεια του σερβοκινητηρα ( της LENZE, στην ιδια συσκευασια με το drive ). Δυστυχως δεν εχω βρει μεχρι ωρας καποιο "μπουσουλα" για να το κανω και πρωτη φορα, καταπιανομαι επι της ουσια με τετοια περιπτωση και δεν θελω να γνωματευσω μονο απο υποψιες και ελεγχους χωρις προτυπα. Απο τα manual της μηχανης δεν βρηκα κατι.

    Ετσι ψαχνωντας στο διαδικτυο, σας ανακαλυψα και γνωριζωντας οτι η συγκεκριμενη τεχνολογια εφαρμοζεται στην ρομποτικη πηρα τα κοματια μου και σας ανοιχτηκα. Ελπιζω το θεμα μου να ειναι εντος των αντικειμενων του φορουμ.

    Τα φωτα σας κυριοι.




    Ευχαριστω πολυ για την ευκαιρια που μου δοθηκε και σιγουρα θα τα ξαναπουμε και σε αλλα θεματα καθοτι παντα "επαιζα" με προγραμματισμο, ηλεκτρονικα και εφαρμογες.


      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 19, 2024 12:44 pm