Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλως ηρθατε στην κοινοτητα μας,για οποιαδηποτε απορια στειλετε e-mail στο info@batteryworld.gr

5 απαντήσεις

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Ψηφοφορία

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    [ 4 ]
    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_left24%ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_right [24%] 
    [ 6 ]
    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_left35%ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_right [35%] 
    [ 1 ]
    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_left6%ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_right [6%] 
    [ 6 ]
    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_left35%ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_right [35%] 
    [ 0 ]
    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_left0%ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Bar_right [0%] 

    Σύνολο Ψήφων: 17
    Πίσω
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  dimbot Τετ Φεβ 17, 2010 10:14 pm

    Ποιό αναπτυξιακό προτιμάτε για τις κατασκευές και τους πειραματισμούς σας;
    matrix
    matrix
    robot


    Αριθμός μηνυμάτων : 222
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2010
    Ηλικία : 50
    Τόπος : θεσσαλονικη

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty Απ: ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  matrix Πεμ Φεβ 18, 2010 12:54 am

    Δεν δουλευω σε καποιο τωρα αλλα πιστευω οτι το Arduino ειναι το πιο καλο και ευκολο για αρχαριους !!!
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty Απ: ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  dimbot Πεμ Φεβ 18, 2010 7:17 pm

    Και εγώ το Arduino προτιμώ καθώς είναι πολύ εύχρηστο και έχει και πολλές δυνατότητες για αυτοσχεδιασμό. Cool
    Swantz
    Swantz
    robot


    Αριθμός μηνυμάτων : 70
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2010
    Ηλικία : 51
    Τόπος : Thessaloniki

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty Απ: ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  Swantz Σαβ Φεβ 20, 2010 11:47 am

    Και εγώ με το Arduino ξεκίνησα αλλά πολύ γρήγορα (3 μέρες) πήγα στο STK-500.
    Οι δυνατότητες που σου δίνει το STK-500 δεν συγκρίνονται. Και με compiler την BASCOM-AVR σε Basic (γνώστης αφτής και όχι της C)
    με πολύ πλούσια βιβλιοθήκη κάνεις μαγικά και με μικρότερο κόστος.

    Άσε που το Adruino σου δίνει συγκεκριμένο microcontroller με λίγα I\O ενώ
    στο STK-500 διαλέγεις από 8πινους μέχρι 40πινους microcontrollers.
    Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει λίγο παραπάνω δουλειά για να υλοποιήσεις
    το PCB ενώ το Arduino είναι έτοιμο PCB προς χρήση, αλλά 25-30 euro το ένα.
    Ενώ μπορεί η κατασκευή να χρειάζονταν 3 euro όλο κι όλο.

    Α… να μην ξεχάσω. Το STK-500 (AVR) προγραμματίζει το Arduino, με όποιον compiler θες.
    Το ανάποδο δεν γίνετε.




    _______________________________________________________________
    Face the Future,expect it or Create The Future. Swantz.
    conqueror06
    conqueror06


    Αριθμός μηνυμάτων : 22
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2010

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty Απ: ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  conqueror06 Δευ Φεβ 22, 2010 1:06 pm

    Προσωπικά από την αρχή χρησιμοποιούσα Basic Stamp 2 στις κατασκευές μου και έτσι τον έχω συνηθίσει! Ωστόσο πέρα από την υποκειμενική άποψη που έχω λόγω συνήθειας, έχει και πάρα πολλές δυνατότητες. Μοναδικό μειονέκτημα η τσιμπημένη τιμή του. Τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι και με το Arduino.

    Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool
    Swantz
    Swantz
    robot


    Αριθμός μηνυμάτων : 70
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2010
    Ηλικία : 51
    Τόπος : Thessaloniki

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty Απ: ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  Swantz Δευ Φεβ 22, 2010 8:08 pm

    Λοιπών μετά από όλα αυτά πήγα και είδα τι είναι αυτό το Basic Stamp…
    Δεν νομίζω ότι μπορούν να συγκριθούν οι AVR microcontrollers της Atmel με αυτούς της Parallax.
    Παραθέτω μερικούς λόγους αρκετά σημαντικούς για μένα.
    ________________________________________________________________AVR________________________________________Basic Stamp
    Εντολές________________________________________________130+ για όλους τους MCU______________________________63 στην καλύτερη

    Μοντέλα_______________________________________________________over 100+__________________________________________3 ?

    Βιβλιογραφία (π.χ. PDF από Atmel)___________________________312 σελ. μόνο για MCU_________________ 399 και με γλώσσα προγραμματισμού (και δεν κατέβαινε με τίποτα)

    Τεχνολογία γλώσσας_____________________________________________compiler_________________________________________interpreter

    Κόστος MCU_______________________________________________ 1-10 euro (συνήθως 1-2 euro)________________________________ 8$

    Ευρέσιμο___________________________________________________και στην Ελλάδα__________________________________________ ?

    Sensors____________________________________________________όλοι της αγοράς__________________________________________?

    Ταχύτητα εκτέλεσης εντολών_____________________________Most Single Clock Cycle Execution_______________________2000-19,000 instructions/sec.

    Ταχύτητα MCU________________________________________________μέχρι 20 MHz οι 8bit___________________________________μέχρι 32 MHz



    Αν δεν καταλαβαίνετε κάποια σύγκριση πείτε μου να σας εξηγήσω.

    Στοιχεία από Parallax και Atmel και προσωπική έρευνα.
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty Απ: ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  dimbot Δευ Φεβ 22, 2010 8:41 pm

    Πολύ καλή δουλειά Γιώργο! Να σου πω και ότι για να κατεβάσεις τα προγράμματα από την parallax πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις το λογισμικό που παρέχεται δωρεάν στην ιστοσελίδα τους και παράλληλα να έχεις Adode Acrobat Reader.
    Swantz
    Swantz
    robot


    Αριθμός μηνυμάτων : 70
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2010
    Ηλικία : 51
    Τόπος : Thessaloniki

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty Απ: ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  Swantz Δευ Φεβ 22, 2010 8:58 pm

    Καλά, ένα pdf των χαρακτιριστικών του MCU πήγα να δω.
    Άρχισε να ανοίγει και μετα κόλλησε ο browser μου 4 φορές.
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty Απ: ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  dimbot Δευ Φεβ 22, 2010 9:13 pm

    Ναι και εγώ τέτοια προβλήματα είχα όταν τα κατέβαζα. Είναι λίγο χάλια η parallax σε αυτόν τον τομέα. Άσε που απαιτεί μόνο Adobe Acrobat!!! Από αισθητήρες έχω την αίσθηση ότι δουλεύει καλά κυρίως με τους δικούς της. Εμένα μου αρέσει περισσότερο το Arduino (το οποίο βασίζεται παρεπιτώντος σε ATMega) γιατί έχει πολλές δυνατότητες επέκτασης και αυτοσχεδιασμού. Καθαρά AVR και PICAXE μικροελεγκτή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά θέλω να τους δοκιμάσω άμεσα.
    avatar
    d4n1s


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? Empty Απ: ΠΟΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ?

    Δημοσίευση  d4n1s Σαβ Απρ 24, 2010 6:34 pm

    Picaxe oxi gia kanenan idietero logo alla gt itan to proto p eida sta google searchs.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 2:24 am