Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλως ηρθατε στην κοινοτητα μας,για οποιαδηποτε απορια στειλετε e-mail στο info@batteryworld.gr

2 απαντήσεις

    hello!

    DarkNik
    DarkNik


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/06/2010

    hello! Empty hello!

    Δημοσίευση  DarkNik Πεμ Ιουν 10, 2010 3:26 am

    Γεια σας και από εμένα ... με λένε Νίκο ,είμαι 19 χρονών, είμαι από Θεσσαλονίκη,σπουδάζω στα τει Λάρισας τεχνολογία πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών...με τα robot άρχισα να ασχολούμαι από φέτος σοβαρά...έχω 2 basic stamp 2,αλλά θα ήθελα να αλλάξω...σκέφτομαι να πάρω έναν arduino, μιας που είναι και open-source...σε αντίθεση με αυτές που έχω και μπορείς να γράφεις σε c... εσείς τι γνώμη έχετε ?
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    hello! Empty Απ: hello!

    Δημοσίευση  dimbot Πεμ Ιουν 10, 2010 4:07 pm

    Καλώς ήλθες στην παρέα μας Νίκο!!! Cool

    Πιστεύω ότι πολύ καλά θα κάνεις να αγοράσεις το arduino αντί για τους basic stamp που έχεις τώρα, καθώς οι δυνατότητες του συγκεκριμένου αναπτυξιακού είναι πραγματικά απεριόριστες. Εγώ που το αγόρασα ομολογώ ότι είναι το καλύτερο αναπτυξιακό που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής. Μπορείς να βρεις πολλές οδηγίες για τη λειτουργία του, καθώς και πολλά άλλα χρήσιμα στοιχεία για τον προγραμματισμό του στην ιστοσελίδα www.arduino.cc
    Μπορείς να το αγοράσεις στην Ελλάδα από το www.internetnow.gr/agora και μαζί πολλά άλλα περιφερειακά εξαρτήματα για διάφορες λειτουργίες και πειραματισμούς.
    Εγώ προσωπικά αγόρασα αυτό στο ξεκίνημά μου στο arduino:
    http://www.internetnow.gr/agora/arduino/19-kit-workshop-base-level.html

    Αναμένουμε να μας δείξεις και τα νέα σου πρότζεκτ!!! Wink
    DarkNik
    DarkNik


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/06/2010

    hello! Empty Απ: hello!

    Δημοσίευση  DarkNik Παρ Ιουν 11, 2010 3:57 am

    dimbot έγραψε:Καλώς ήλθες στην παρέα μας Νίκο!!! Cool

    Πιστεύω ότι πολύ καλά θα κάνεις να αγοράσεις το arduino αντί για τους basic stamp που έχεις τώρα, καθώς οι δυνατότητες του συγκεκριμένου αναπτυξιακού είναι πραγματικά απεριόριστες. Εγώ που το αγόρασα ομολογώ ότι είναι το καλύτερο αναπτυξιακό που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής. Μπορείς να βρεις πολλές οδηγίες για τη λειτουργία του, καθώς και πολλά άλλα χρήσιμα στοιχεία για τον προγραμματισμό του στην ιστοσελίδα www.arduino.cc
    Μπορείς να το αγοράσεις στην Ελλάδα από το www.internetnow.gr/agora και μαζί πολλά άλλα περιφερειακά εξαρτήματα για διάφορες λειτουργίες και πειραματισμούς.
    Εγώ προσωπικά αγόρασα αυτό στο ξεκίνημά μου στο arduino:
    http://www.internetnow.gr/agora/arduino/19-kit-workshop-base-level.html

    Αναμένουμε να μας δείξεις και τα νέα σου πρότζεκτ!!! Wink

    Αυτά που προσφέρει το πακέτο που με προτείνεις τα έχω είδει...σκέφτομαι να τσιμπήσω αυτό...γιατί θέλω να πειραματιστώ με την GLCD..δεν νομίζω να είναι original λέτε να έχω κανένα πρόβλημα?

    http://cgi.ebay.com/Arduino-Mega-1280-Game-Graphic-System-Kit-128x64-LCD-/280502483284?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item414f403954
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    hello! Empty Απ: hello!

    Δημοσίευση  dimbot Παρ Ιουν 11, 2010 12:08 pm

    Όχι λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, μου φαίνεται πολύ καλό, οπότε χτύπα το!!!
    Very Happy
    DarkNik
    DarkNik


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/06/2010

    hello! Empty Απ: hello!

    Δημοσίευση  DarkNik Παρ Ιουν 11, 2010 1:03 pm

    τελικά αμα τα αγοράσω ξέχωρα μου βγαίνουν πιό φτηνά...
    αλλα δέν ξέρω αμα ταιριάζει η οθόνη που διάλεξα... Smile
    λειτουργούν ολες οι οθόνες?

    1->Arduino Mega (45$)
    http://cgi.ebay.com/Arduino-MEGA-board-fully-assembled-/280479423464?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item414de05be8

    2->Ultrasonic Range Detection Sensor (16$)
    http://cgi.ebay.com/Arduino-40Hz-Ultrasonic-Range-Detection-Sensor-/280517779026?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4150299e52

    3->128x64 Graphic LCD (15$)
    http://cgi.ebay.com/12864-128x64-Graphic-LCD-Display-module-Free-pin-header-/320537663387?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aa188979b

    Σύνολο ~65euro ...
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    hello! Empty Απ: hello!

    Δημοσίευση  dimbot Παρ Ιουν 11, 2010 3:42 pm

    Για τα δύο πρώτα είμαι σύμφωνος 100%.

    Τώρα σχετικά με την LCD να την πάρεις τη συγκεκριμένη μόνο αν είσαι απόλυτα βέβαιος ότι θέλεις όχι απλή οθόνη αλλά οθόνη γραφικών.
    Αν θέλεις οθόνη γραφικών, είναι πολή καλή αυτή η επιλογή. Γενική με πατέντες όλες οι οθόνες ταιριάζουν στο arduino, δεν υπάρχει περιορισμός. Επίσης κοίτα αν έχει ενσωματωμένο driver η οθόνη που θέλεις.

    ΥΓ: Μήπως θα σε βόλευε περισσότερο το arduino dueminalove από το arduino mega?
    DarkNik
    DarkNik


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/06/2010

    hello! Empty Απ: hello!

    Δημοσίευση  DarkNik Παρ Ιουν 11, 2010 4:33 pm

    Δεν μπορώ να την χρησιμοποιώ και σαν απλή οθόνη να εμφανίζω κείμενο δηλαδή...?
    απ' ότι κοίταξα γίνετε... ποιος ο λόγος να πάρω μια απλή και όχι αυτή ...?
    τώρα για το driver μπορείς να δεις εσύ αν μπορείς γιατί δεν ξέρω τι είναι καν ...
    εδώ έχει πληροφορίες: http://www.satistronics.com/myfiles/file/LCD/YB12864ZB.pdf
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    hello! Empty Απ: hello!

    Δημοσίευση  dimbot Παρ Ιουν 11, 2010 4:40 pm

    Βεβαίως και μπορείς, οπότε αφού θες και graphic χτύπα την!!!

    Α τελικά από αυτό που μου έδειξες διαπίστωσα 100% ότι έχει driver (εκεί το αναφέρει ως "LCD controller"). Οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

    Αν συναντήσεις οποιαδήποτε δυσκολία, εδώ είμαστε να μας ρωτήσεις για ό,τι χρειαστείς!
    DarkNik
    DarkNik


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/06/2010

    hello! Empty Απ: hello!

    Δημοσίευση  DarkNik Σαβ Ιουν 12, 2010 3:22 am

    dimbot έγραψε:Για τα δύο πρώτα είμαι σύμφωνος 100%.
    ΥΓ: Μήπως θα σε βόλευε περισσότερο το arduino dueminalove από το arduino mega?

    απ' ότι έχω διαβάσει ο mega έχει ότι και dueminalove + πολλά extra
    έχει πουθενά μιονέκτημα ο mega....
    γιατί την δευτέρα βάζω τα λεφτά και κάνω την παραγγελία
    θέλω να πάρω κάτι που να το κρατήσω και να μην χρειαστώ να το αλλάξω άμα κάνω τίποτα περίπλοκο...
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    hello! Empty Απ: hello!

    Δημοσίευση  dimbot Σαβ Ιουν 12, 2010 10:11 am

    Όχι κανένα μειονέκτημα, σαφώς καλύτερος είναι. Οπότε καλορίζικα και αναμένουμε τους πειραματισμούς σου!!! Laughing

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 19, 2024 9:27 am