Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Αγαπητοί μας φίλοι,

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η παραμονή σας κοντά μας να είναι για σας εποικοδομητική εμπειρία.

Προσπαθούμε με διαρκή επαφή μαζί σας να σας ενημερώνουμε για διάφορα ρομποτικα θέματα ποιότητας που ενδεχομένως να σας ενδιαφέρουν.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας και σας ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλως ηρθατε στην κοινοτητα μας,για οποιαδηποτε απορια στειλετε e-mail στο info@batteryworld.gr

5 απαντήσεις

    Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino

    avatar
    OLGAR


    Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2010

    Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino Empty Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino

    Δημοσίευση  OLGAR Τετ Ιουν 02, 2010 5:55 pm

    Καλησπέρα
    Είμαι καινούριος στο site αλλά ασχολούμαι αρκετό καιρό με το χόμπι αυτό μαθαίνοντας από ένα robot που είχε βγάλει η deagostiny τώρα είπα να συνεχίσω με έναν arduino αυτό που θέλω να κανό δεν είναι robot αλλά ένα σύστημα όπου θα εξάγουμε πληροφορίες από ένα usb (πχ ένα .txt αρχείο) για να εμφανιστούν σε μια οθόνη lcd έχετε κάποια ηδέα για το πώς να αρχίσω
    Ευχαριστώ πόλη χαίρομαι
    που είδα ένα ακόμα site που ασχολούνται
    άτομα με αυτόν τον τομέα
    matrix
    matrix
    robot


    Αριθμός μηνυμάτων : 222
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2010
    Ηλικία : 50
    Τόπος : θεσσαλονικη

    Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino Empty Απ: Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino

    Δημοσίευση  matrix Τετ Ιουν 02, 2010 8:26 pm

    Καλως ηρθες φιλε μου,θα σου απαντησουν σιγουρα τα παιδια που ειναι γνωστες του συγκεκριμενου μολις το δουν !!!
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino Empty Απ: Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino

    Δημοσίευση  dimbot Τετ Ιουν 02, 2010 11:56 pm

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε μου!

    Ρίξε μια ματιά στο www.arduino.cc θα σε βοηθήσει πολύ αυτό που ρωτάς. Ειδικά οι οδηγίες που αφορούν τη σύνδεση και τον προγραμματισμό lcd οθόνης στο arduino είναι πάρα πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες.

    Αναμένουμε και την παρουσίαση της κατασκευής σου και όποια άλλη απορία έχεις, μην διστάσεις να μας ρωτήσεις όσες φορές θέλεις!!!
    avatar
    OLGAR


    Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2010

    Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino Empty Απ: Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino

    Δημοσίευση  OLGAR Πεμ Ιουν 03, 2010 8:58 am

    Καλημέρα
    Αυτά που με προβληματίζουν σε αυτό project είναι δυο πράγματα ένα το πώς θα βρίσκω τη φυσική διεύθυνση του usb και δεύτερον όχι και τόσο σημαντικό αλλά από περιέργεια μπορούν να χρησιμοποιηθούν ελληνική χαρακτήρες σε μια lcd αν και αυτό δεν είναι πρόβλημα φυσικά.
    Ευχαριστώ πόλη
    dimbot
    dimbot
    Master


    Αριθμός μηνυμάτων : 344
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2009

    Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino Empty Απ: Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino

    Δημοσίευση  dimbot Πεμ Ιουν 03, 2010 12:29 pm

    http://www.arduino.cc/en/Tutorial/LCDLibrary

    Αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ σχετικά με αυτό που ζητάς, για να κάνεις τα πρώτα βήματα στον προγραμματισμό lcd οθόνης.

    Σχετικά τώρα με τα ελληνικά γράμματα που λες, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ -κατά 99% νομίζω ότι γίνεται- πάντα χρησιμοποιώ λατινικούς χαρακτήρες. Αν το έχει δοκιμάσει και το έχει καταφέρει κάποιος άλλος φίλος, μπορεί να κάνει ποστ να μας διαφωτίσει. Ξέρω ότι χρειάζεται πατέντα με τη δημιουργία freeware γραμματοσειράς μέσω του κατάλληλου προγραμματισμού.
    avatar
    coreos


    Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010

    Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino Empty Απ: Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino

    Δημοσίευση  coreos Παρ Αυγ 27, 2010 10:25 am

    OLGAR έγραψε:Καλημέρα
    Αυτά που με προβληματίζουν σε αυτό project είναι δυο πράγματα ένα το πώς θα βρίσκω τη φυσική διεύθυνση του usb και δεύτερον όχι και τόσο σημαντικό αλλά από περιέργεια μπορούν να χρησιμοποιηθούν ελληνική χαρακτήρες σε μια lcd αν και αυτό δεν είναι πρόβλημα φυσικά.
    Ευχαριστώ πόλη

    Τα arduinos χρησιμοποιούν την θύρα usb σαν σειριακή και με αυτόν τον τρόπο επικοινωνούν με τον υπολογιστή . Αυτό λοιπον που θα πρέπει να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο σειριακό terminal (google search:rs232 terminal) που να μπορεί όμως να διαβάζει και να γράφει σε αρχείο (συνήθως αυτά που κυκλοφορούν διαβάζουν και γράφουν σε .txt) . Μετά δεν έχεις να κάνεις και πολλά .. συνδέεις την lcd οθόνη σου στο arduino όπως στα tutorials του arduino.cc και γράφεις ένα πρόγραμμα που να παίρνει τα data από την σειριακή θύρα και να τα τυπώνει στην lcd .
    Θα χρειαστεί λίγη προσοχή να ορίσεις το ίδιο com port για το terminal και το arduino , καθώς και το ίδιο baudrate (συνήθως το default είναι 9600 τουλάχιστον στο arduino Smile)

    Σε ότι αφορά τα Ελληνικά στην lcd μην το προσπαθήσεις κάν , εκτός και αν γράψεις δικό σου Library για την lcd ...
    agorts
    agorts


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2011

    Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino Empty Απ: Διάβασμα txt απο usb μεσο του adruino

    Δημοσίευση  agorts Παρ Ιαν 14, 2011 7:16 am

    Καλημέρα,

    Όσον αφορά τα ελληνικά στην LCD, δεν υποστηρίζονται... Συνήθως τα roms που υπάρχουν δεν έχουν τους ελληνικούς χαρακτήρες αλλά άλλους...

    Μπορείς να δεις περισσότερα, στο: http://www.grobot.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=892&st=0&sk=t&sd=a

    Έχω ξεκινήσει ήδη μια class που υποστηρίζει και τα ελληνικά (ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι να αλλάζει τους ελληνικούς χαρακτήρες είτε με τους αντίστοιχους λατινικούς, είτε με specialchars που φορτώνει στη μνήμη).... Όταν έχω κάτι ποιο συγκεκριμένο θα σας ενημερώσω...

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μαρ 28, 2024 10:57 am